Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dolina Chochołowska

Janosik, Janosik - prawdziwa historia, Brat Elvis, Fanaa, Legenda Tatr, Potop


Dolina Chochołowska to jeden z ulubionych plenerów filmowych dla ekip produkcyjnych kręcących w Tatrach. To tutaj powstało wiele scen do kultowego serialu ,,Janosik" z Markiem Perepeczko w roli tytułowej oraz ,,Janosika – prawdziwej historii" z Václavem Jiráčkiem jako słynnym słowackim zbójnikiem. Tę drugą, międzynarodową zresztą produkcję, wyreżyserowała wybitna polska reżyserka Agnieszka Holland wraz z córką Kasią Adamik. Słynna reżyserka nie miała problemu – w przeciwieństwie do innych ekip filmowych – z uzyskaniem zgody na kręcenie zdjęć na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Prawdopodobnie zdecydowała o tym tematyka filmu, odnosząca się przecież do historii regionu.

W przypadku słynnej indyjskiej superprodukcji ,,Fanaa", która powstawała w Tatrach, nie doszło do porozumienia producentów i dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ta ostatnia zażądała od filmowców z Bollywoodu – słynnej filmowej fabryki snów z Bombaju - zbyt dużych pieniędzy za każdy dzień zdjęciowy w Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej. Hindusi kręcili więc ostatecznie na obrzeżach Doliny Chochołowskiej, na Siwej Polanie, Polanie Biały Potok oraz w sąsiedniej Dolinie Lejowej. Tatrzańskie krajobrazy zagrały odległe góry Kaszmiru w Azji, na północnym krańcu Indii. Podhalańskie klimaty wygrały konkurencję ze szwajcarskimi Alpami: w Szwajcarii indyjscy filmowcy nakręcili blisko 900 obrazów. - Mają tam bardzo piękne góry i świetną bazę hotelową, a szukają zwykle luksusów. Ktoś jednak polecił im Polskę i tu przyjechali - zdradza Maciej Wojak, który pracował przy filmie ,,Fanaa" w pionie produkcyjnym.

Prawdziwa filmowa sława Doliny Chochołowskiej zaczęła się jednak od kultowego serialu ,,Janosik" z niezapomnianym Markiem Perepeczko w roli głównej. Widzowie pamiętają do dziś serialowe sceny ślubu Janosika i Maryny (Ewa Lemańska) kręcone w krajobrazach doliny oraz z udziałem urokliwej drewnianej kapliczki. Można je zobaczyć w ostatnim, trzynastym odcinku serialu ,,Zdrada’’. Kapliczka powstała specjalnie na potrzeby serialu na Polanie Chochołowskiej, ale później została przed duchownych poświęcona, wyposażona na potrzeby sakralne i nadano jej imię świętego Jana Chrzciciela.

 

 

 

 

 

Fotografie: Ewa Czerwieniec

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę

Zobacz fragment filmu: