Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bukowina Tatrzańska

Popiełuszko. Wolność jest w nas

Filmową opowieść o współczesnym polskim męczenniku – księdzu Jerzym Popiełuszce – nakręcono po dwudziestu pięciu latach od jego śmierci. Zafascynowany postacią księdza reżyser Rafał Wieczyński starał się o zachowanie szczególnej rzetelności przy odtwarzaniu losów legendarnego kapela Solidarności.

Filmowcy podążyli śladami duchownego także w polskie Tatry, gdzie ksiądz Popiełuszko lubił kontemplować pośród górskich krajobrazów. W Bukowinie Tatrzańskiej ekipa filmowa zatrzymała się na jeden dzień zdjęciowy, aby nakręcić scenę przyjazdu księdza do domu zakonnego Sióstr Urszulanek w Jaszczurówce Borach w Zakopanem. Duchowny lubił się tam zatrzymywać w czasie kilkukrotnych pobytów na Podhalu. Scenę tę nagrywano we wnętrzach domu parafialnego w Bukowinie, w drewnianym budynku nazywanym kiedyś ludowym domem parafialnym. Budynek stoi w centrum wsi, obok szkoły i kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, a został przejęty po znanym w całej okolicy Jędrusiu Kramarzu, budowniczym starej świątyni.

Piękną plenerową scenę ekipa Rafała Wieczyńskiego utrwaliła także nieopodal Bukowiny, w okolicy schroniska ,,Głodówka’’, a konkretnie na drodze prowadzącej z Bukowiny Tatrzańskiej na Łysą Polanę. Lubią to miejsce odwiedzać turyści, a to ze względu na niepowtarzalny widok rozciągającej się na szerokości siedemdziesięciu sześciu kilometrów panoramy Tatr. To samo przyciągnęło także ekipę filmową kręcącą ,,Popiełuszkę".

Fotografia: Jerzy Opioła, licencja GFDL 1.2, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0, Wikimedia Commons

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę

Zobacz fragment filmu: