Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Czocha

Dwa światy, Czarownik, Dolina szczęścia, Dywersant, Gdzie jest generał, Kontusze i rapiery, Królowa Złodziei, Legenda, Misja, Plecak pełen przygód, Polisz kicz projekt, Tajemnica twierdzy szyfrów, Wiedźmin

Zamek Czocha na Dolnym Śląsku to średniowieczna twierdza malowniczo położona pośród lasów i nad Jeziorem Leśniańskim. Znajdująca się 60 kilometrów od Jeleniej Góry warownia to miejsce tajemnicze, trochę mroczne, ale z pewnością magiczne. I to nie tylko dlatego, że zjeżdżali się tutaj młodzi entuzjaści powieści i filmu o Harrym Potterze (do dziś można w zamku wynająć pokój Harry’ego Pottera). Czocha to kilkanaście filmów i seriali, które tutaj powstawały, ale także aura mrocznej wojennej przeszłości. To właśnie wojenne zagadki z ostatniej wojny spowodowały, że ściągnął tutaj ekipę filmową Bogusław Wołoszański i przez kilka miesięcy 2006 roku nakręcił sporą część trzynastoodcinkowego serialu ,,Tajemnica twierdzy szyfrów".

Serial wzbudził duże zainteresowanie widowni i przysporzył zamkowi prawdziwej sławy. Turyści pytają na przykład o tajne przejścia w zamku, którymi poruszał się kapitan Jorg, a dzięki którym amerykańscy komandosi pod dowództwem komandora Howarda Compaigne’a (Paweł Deląg) dostają się na zamek. Ale tajemne przejścia to filmowa mistyfikacja. - Filmowcy wybudowali na potrzeby fabuły makietę nieużywanego kanału. To dzięki niemu komandosi dostają się do twierdzy. Kanał wychodził z zamku wprost do Jeziora Leśniańskiego. I zrobiła się afera, bo turyści pływający na żaglówkach podejrzewali, że to prawdziwy kanał ściekowy. Były donosy do wydziału ochrony środowiska – uśmiecha się Waldemar Kleszcz, mieszkaniec pobliskiej Leśnej, znany w okolicy jako Misiek. Kleszcz pomagał ekipie filmowej w odnajdywaniu plenerów w okolicy zamku, prowadził także akcję zbiórki potrzebnych rekwizytów.

  

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę

Zobacz fragment filmu: