Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Piotrków Trybunalski

Vabank, Ewa chce spać,Akademia Pana Kleksa, Psy,Biesy, Bitwa warszawska 1920, Doktor Ewa, Jakub Kłamca, Jak daleko stad jak blisko, Jan Serce, Lalka, Misja specjalna, Nowy Jork – czwarta rano, Pan Tadeusz, Przedwiośnie, Życie raz jeszcze, Ukryci

Miasto stało się po wojnie prawdziwą mekką dla filmowców. Doszło do tego z wielu powodów, ale najważniejsze były dwa: bliskość wytwórni filmowej w Łodzi oraz niepowtarzalny architektonicznie urok Starego Miasta i dawnej dzielnicy żydowskiej. Za przyczyną kilku sławnych – i bardzo popularnych tytułów filmowych - Piotrków Trybunalski zajmuje ważne miejsce na ,,plenerowej mapie Polski’’.

Kinowym superprzebojem okazała się oczywiście komedia kryminalna Juliusza Machulskiego ,,Vabank", która w znacznej części powstawała właśnie w piotrkowskich wnętrzach i na ulicach. Już pierwsza scena legendarnej komedii – włamanie do jubilera – wprowadza nas w piotrkowskie klimaty. Rozpoczyna się bowiem na ulicy Sieradzkiej, skąd Moks, czyli Jacek Chmielnik wchodzi do sklepu jubilera. Scena napadu nakręcona została w autentycznych wnętrzach galerii Biura Wystaw Artystycznych, która do dziś mieści się w tym samym miejscu, czyli w kamienicy przy ulicy Sieradzkiej 8. Nieopodal piotrkowskiej galerii – przy tym samym trakcie - znajduje się również filmowa siedziba banku Gustawa Kramera, który to bank został skutecznie obrabowany przez kasiarza Henryka Kwinto i jego ludzi. Wystarczy przejść do końca Sieradzkiej – w kierunku placu Kościuszki, a od razu rozpoznamy po prawej stronie charakterystyczną kamienicę, która zagrała ,,Dom Bankowy Kramera’’.

Fot. Agnieszka Warchulińska

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę

Zobacz fragment filmu: